2005. szeptember 10.

The Living Jarboe – koncert a Kultiplexben


Hosszas egyeztetés után immár biztos a hír: Jarboe hamarosan Budapesten is színpadra lép... akik emlékeznek még a ’80-as évek eszelős New York-i zenekarára, azok előtt a csapat legendás énekesnőjének neve sem lehet ismeretlen. Jarboe a Swans eltűnése után is folytatta önálló alkotómunkáját, melynek egyik megtestesülése a The Living Jarboe nevű zenekar. A már több mint hetven különböző felvételen szerepelt énekes/performer e formáció élén érkezik majd a Kultiplexbe október 25-én, ahol a győri Pozvakowski felvezetésével ad koncertet.

 Jarboe hosszú ideje a modern zene egyik legszenvedélyesebb, különc alakjaként ismert. Az agresszív, de intelligens előadó meglehetősen bizarr környezetből csöppent a rock és az experimentális zene világába: mindkét szülője FBI-ügynök volt, neveltetése pedig – az extrém amerikai hithűség jegyében - többek között veszélyes snake-handling ceremóniákkal telt... később - saját szavaival élve - "unortodox szex-munkákat" vállalt több államok-beli városban, és ezután fordult a zene felé.

A meglepő képességekkel rendelkező hölgy beintett a mindent oly könnyen sztereotipizáló és kizsákmányoló zeneiparnak, hogy erőteljes, sokkoló víziókkal nyisson új dimenziókat. Mindebben segítségére volt énektehetsége, mely érzelmes blues és gospeltónusokban éppoly hiteles, mint vad sikolyaiban… erről magunk is meggyőződhetünk a www.thelivingjarboe.com , ill. a www.negativeart.hu oldalakon elérhető mp3-ak meghallgatásával.

A Swanshez való csatlakozása után Jarboe rövidesen az együttes co-leader vezetője lett az alapító Michael Gira mellett, aki hosszú évekig partnere volt a magánéletben is, és a Swans, ill. - kettejük közös produkciója - a Skin nevéhez fűződnek az utóbbi évek legsokkolóbb extrém-zenei felvételei. Szólókarrierje 1992-ben kezdődött, a Thirteen Masks albummal, pár év múlva pedig folytatódott a Larry Sevennel közös Beautiful People Ltd.című lemezzel. A következő hivatalos anyag a ’95-ös Sacrificial Cake, az első „poszt-Swans” album pedig 1998-ban érkezett, ez volt az Anhedoniac. Idén két album is kiadásra kerül: a már megjelent, férfi zenészeket és énekeseket felsorakoztató The Men Album című dupla korong, melyen többek között Edward Ka-Spel (Legendary Pink Dots) és Blixa Bargeld (Einstürzende Neubauten) is hallható, a tizenegyedik pedig The Conduit címen jelenik majd meg.

Jarboe emellett számos további felvételen is vendégszerepel, 2003-ban például a Neurosis-szal közösen jelentetett meg lemezt. Az októberi The Living Jarboe koncert is ehhez a rockosabb hangzásvilághoz közelít majd: a zenekarral két dobos érkezik, a hegedűs-basszusgitáros poszton pedig az elbűvölő szépségű, argentin származású Paz Lenchantin játszik majd, aki korábban a Perfect Circle-ben, vagy a Billy Corgan nevével fémjelzett Zwan-ben is megfordult már.

Az est nyitózenekara a magyar Pozvakowski: a jelenlegi felállásában öt éve működő zenekar fő vezérelve a kísérletezés és a hangulati szélsőségek bemutatása, melyet a koncertek során igyekeznek vizuális elemekkel is megtámogatni. A három „zajász”, és egy vetítős alkotta csapat a győri Mediawave fesztivál visszatérő fellépője, és egyike az osztrák ABC tehetségkutató magyarországi válogatóversenyén részt vevő tíz zenekarnak. Legutóbbi albumukat 2004-ben készítették el, melyet teljes egészében letölthetünk a www.pozvakowski.hu -ról.


Tudnivalók a koncertről:
2005. október 25., kedd 20.00 óra
Budapest, Kultiplex
The Living Jarboe, Pozvakowski  koncertek
Belépő: elővételben 2500 Ft, a helyszínen 3000 Ft.
Jegyek kaphatók: Last Exit, IndieGo, CD-Pince, Bahia Szeged.
Online jegyrendelés: www.ticketportal.hu

2005. szeptember 8.

Folk-est a Marco Polo Clubban


Korunk rohanó, fejlődés-mániákus világában is létezik még egy pár olyan ember, aki a letűnt korok pogány, természetközeli életformáját keresi; a spiritualitást, valamint a világ és saját lényének megismerését állítja élete középpontjába. Ezek az emberek előszeretettel hallgatják a neofolk zenei stílust, melynek legrégebbi képviselője, az amerikai Changes november 17-én látogat a Marco Polo Clubba, ahol a Rémálom a Nyár utcában sorozat csütörtöki különkiadása keretében lép majd fel, az egykori Evensong-tagokból alakult The Moon and the Nightspirit társaságában.

 Eredetileg apokalyptic folknak nevezték, ma pedig többek között darkfolknak vagy neofolknak hívják azt a sajátos modern népzenét, melynek gyökerei a tradicionális muzsikák mellett az industrial és komolyzenei műfajokból eredeztethetők. Összetett gondolkodásmód, kritikus világszemlélet, a múlt ill. befelé fordulás jellemzi e stílus kedvelőit és alkotóit; akiket a közember jellemzően nem ismer, nem is ért, viszont annál többször félreért.. mindez tettenérhető a műfajban alkotó zenekarok munkássága iránti sajátos érdektelenségben is: nagyobb nyilvánosságot szinte csak akkor kap a színtér néhány tucatnyi előadója, amikor – a fentebb elmondottak alapján nyilván alaptalanul – szélsőséges politikai szimpátiával vádolják meg őket. Mindemellett az egyszerre pozitív energiákat és sötét hangulatokat is hordozó neofolk zenékre egyre több black metal, gothic, industrial és más underground zenék hallgatója is felfigyel.

A stílus egyik meghatározó, korai képviselője a Changes zenekar, melyet 1969-ben alapított Robert N. Taylor és Nicholas Teslouk. Az első időkben, kávéházakban, egyetemeken, bárokban és kis klubokban játszottak; ez így ment 1973-ig, amikor is a banda egy évig szünetelt. A ’74-es újrakezdéskor csatlakozott Karen Taylor, valamivel később pedig Carol dePugh. Ez a felállás 1977-ig működött, ekkor Nicholas más projektbe kezdett. Ez idő alatt Taylor és Teslouk továbbra is írtak számokat, de nem fűztek sok reményt a banda felélesztéséhez… úgy tűnt, zenei karrierjüknek itt vége szakad.

Aztán 1994-ben következett be az áttörés, mikor Michael Moynihan a Storm Productions-től hozzájutott a Changes néhány régi demójához és próbafelvételéhez. Úgy döntött, hogy kiadja ezeket az anyagokat, az eredmény pedig a Storm/Cthulhu égisze alatt megjelent „Fire of Life” album lett, mely a Changes harmadik, máig tartó újjászületéséhez vezetett. A pozitív kritikák, az eladott lemezek száma meghozták a kedvet egy új album munkálataihoz, a banda stúdióba vonult, és felvették a „Legends” anyagát, majd ezt követően már a Hau Ruck! adta ki a harmadik, „Orphan In the Storm” című anyagot CD-n és bakeliten. E három lemez anyaga mellett a kiadás előtt álló, „Lament” című új album egy-két dalával is megismerkedhetünk majd a budapesti koncerten.

Az est másik fellépője a Moon and the Nightspirit, melyet az egykori Evensongból zenekarból ismert Ágnes és Szabó Mihály alapított 2003-ban. Pogány mesék és archaikus magyar dallamok ihlette zenéjük magával ragadó utazás az álmok szépséges ősi birodalmában, melyet a modern ember már rég elfeledett. A Moon and The Nightspirit zeneileg távol áll az EvenSongtól: éteri, folkos hatású ambient muzsikája inkább az Arcana és a Dead Can Dance hangulatára emlékeztet. Ágnes és Mihály mellett Végh Gábor (ütősök) és Cseh Gergely (basszusgitár) is közreműködik majd a 17-ei koncerten.
Promó EP-jüket 2004-ben rögzítették, és az Equilibriummal írták alá első lemezszerződésüket; ehhez a kiadóhoz olyan csapatok tartoznak, mint az Ataraxia, a Dwelling, az Ion vagy a Puissance. Egyéves intenzív dalszerző és próbaidőszak után újra stúdióba vonultak, hogy felvegyék bemutatkozó albumukat, mely az "Of Dreams Forgotten and Fables Untold" címet kapta: kilenc sámándob és akusztikus gitár-alapú dalt hallhatunk elbűvölő női énekkel, hegedűvel és fafúvósokkal (furulya, kaval) ötvözve… a kilenc közül egyet szabadon letölthetünk a www.negativeart.hu címről.

Tudnivalók a koncertről:
2005. november. 17., csütörtök 20.00 óra
Budapest, Marco Polo Club (VII. Nyár u. 6.)
Changes, The Moon and the Nightspirit koncertek
A koncert után goth, wave és neofolk zenék: DJ Gelka & Zero
Belépő: 1200 Ft, elővételben 1000 Ft, a koncertek után (23h-tól) 500 Ft.
Jegyek kaphatók a Last Exitben (Bp. VIII. Légszesz u. 4.), ill. a www.ticketportal.hu oldalon és a www.negativeart.hu Bolt menüpontja alatt.

Kapcsolódó linkek: