2008. április 30.

Boris: Budapesten a japán experimentális zenekar

Japán ugyan messze van, de legjobb underground zenekarainak híre Magyarországra is elér: a Boris e színtér egyik legismertebb együttesévé nőtte ki magát az elmúlt években. A szabadidős zenekarként indult projekt ma egy hölgyet is magában foglaló trió felállásban működik, és 15 éves fennállása alatt a zenei kísérletezgetés számos határvidékére elvetődött: a punkot, a pszichedéliát a hard rockot és a drone metalt egyaránt érintette már. Az Isis-szal közös turné után ezúttal önállóan érkeznek a japánok Európába, pontosabban az amerikai Growing kíséretében - Budapesten május 10-én, a Vörös Yukban szerepelnek.

Az 1993-ban alakult Boris hamar kinőtte azt a hardcore punk közeget, ahonnét eredetileg indult, s azóta albumról albumra új oldalukat mutatják meg. Míg a '96-os debüt, az Absolutego a drone metal egyik alaplemezének tekinthető, addig például a 2002-es Heavy Rocks mintha már egy másik zenekar lemeze lenne: a címnek megfelelően a korai Motörhead, vagy éppen a Cream és a Blue Cheer hangzása köszön vissza rajta. A sokszínűség és a kísérletező kedv máig jellemzi őket: az experemientális zörejektől mélázós pszichedélián át a meglepően nyers rockig mindent hallhattunk már tőlük. Életművükben csak az olyan apró jelek segíthetnek eligazodni, mint amilyenre a zenekar vezetője, a - duplanyakú Ibanezen is játszó - Atsuo is rámutatott egyszer: a csupa nagybetűs BORIS lemezborítók rock és metal, a kisbetűs Boris, vagy boris lemezek pedig inkább experimentális tartalomra utalnak.

A Borist sokáig csak az underground leglelkesebb követői ismerték, mint a drone metal - vagyis a hosszan kitartott, és esetükben rendesen szét is effektezett, torzított alapokkal építkező - dalok egyik úttörőjét. Komolyabb ismertséget a műfaj amerikai "nagyágyúja", a Sunn O))) zenekarral közös turnék és a későbbi eyüttműködés hozott nekik, hiszen az amerikai zenekarhoz kapcsolódó kiadó, a Southern Lord sokat segített lemezeik kiadásával, újrakiadásával. Itt jelent meg eddigi legsikeresebb lemezük, a 2005-ös Pink is, amit aztán számos mérvadó szaklap választott be az év legjobb korongjai közé. A Boris sok más koprodukcióban is részt vett, például készült egy közös lemez Michio Kurihara japán pszichedelikus rockgitárossal és a Merzbow néven ismert japán zajguruval is.

Legújabb, Smile című albumuk márciusban jelent meg, és a már említett Michio Kurihara mellett a Sunn O)))-ból ismert Stephen O'Malley is vendégszerepel rajta. Az egy órás lemezen 8 dal van, melyek a zajok és effektek ellenére is nevezhetők energikus, és egyben dallamos tételeknek. Az egyikhez klip is készült, amelyet itt láthatunk:


Május 10-én egy amerikai zenekar, a Growing társaságában érkeznek a japánok a Vörös Yukba. Ez a kéttagú formávió szintén nem új név a műfaj szakavatott ismerői számára, hiszen olyan csapatok mellett játszottak már, mint a Sunn O))), az Om vagy az Animal Collective.. zenéjük leginkább az Explosions In The Sky, a Mogwai, a Fennesz vagy az Excepter rajonginak ajánlott. A koncertre jegyek még kaphatók országszerte a Ticketportal partnerirodáiban, valamint a www.ticketportal.hu oldalon, ahol otthoni jegynyomtatás is válaszható.

Boris: Smile Tour '08
2008. május 10., szombat 20 óra
Budapest, Vörös Yuk
Boris, Growing koncertek
Belépő: 2800 Ft.

Kapcsoplódó weboldalak:

Hallgatnivaló, látnivaló:

2008. április 17.

Beatrice, Sugarloaf, Zanzibar - Wauudstock jótékonysági fesztivál a kutyusokért


Egész estés jótékonysági fesztiválra várja a rockzene szerelmeseit a Lelenc Kutyamentő Egyesület. A Wauudstock keretében április 25-én a Beatrice, a KGB, Kowalsky meg a Vega, a Supernem, a Sugarloaf, Somló Tamnás és az Eleven, a Takács Tamás Dirty Blues Band valamint a Zanzibar lép majd fel a Petőfi Csarnokban - a bevételeket öt kutyamentő civil szervezet kapja majd.

Maratoni jótékonysági rockfesztiválra kerül sor április 25-én az összefogás, illetve a kutyák iránti tisztelet és szeretet jegyében. A fesztiválon a magyar rockzene legnépszerűbb gárdái szerepelnek majd: fellép a Beatrice, unplugged koncertet ad a Zanzibar, és ősbemutatóra készül Somló Tamás és az Eleven, hiszen egy teljesen új projekttel áll a színpadra.. repertoárjukban régi és új, vagyis a nemrég megjelent "Egy adag Somlói" című album dalai egyaránt szerepelnek majd. Ott lesz a KGB is, azaz Kontor Tamás, Ganxsta Zolee és BigDaddy Laca, továbbá a Sugarloaf, a Takács Tamás Dirty Blues Band, Kowalsky meg a Vega és a Supernem.. a koncertek sorát pedig a Link nyitja 18 órakor.

A fellépők tiszteletdíjukról lemondtak, így a koncert teljes bevételével a kutyákat támogathatjuk, pontosabban öt olyan civil szervezetet, melyek együttműködve, békében, azonos szellemiséggel mentik az állatokat. Az érdi Belfegor és Maci Állatmenhely, a Biatorbágyi Állatvédő Egyesület, a Csömöri Állatvédő Civil Szervezet, a Kutyasegélyszolgálat Alapítvány és a Lelenc Kutyamentő Egyesület évek óta céltudatosan tevékenykedik a kutyák jobb sorsáért. A koncert az első magyar "állati lobbista", dr. Akszentievics Györgyi és a Lobbiiroda tevékenységét is támogatja.

Nemcsak koncertek várják majd az érdeklődőket a Petőfi Csarnokban. A Lelenc Kutyamentő Egyesület tagjai között kivételes tehetségek is találhatóak, így érdemes korán a helyszínre érkezni: Farkas Ditta álomszép ceruzarajzaiból, festményeiből készült reprókat, valamint képeslapokat, csomagolópapírokat, posztereket és pólókat is vásárolhatunk, melyek árával szintén a kutyamentőket támogatjuk. A fesztiválra jegyek elővételben is kaphatók, országszerte a Ticketportal partnerüzeletiben és a www.ticketportal.hu oldalon, ahol otthoni jegynyomtatás is választható.

A Lelenc Kutyamentő Egyesület létrejöttét a Fővárosi Közterület-felügyelet Ebrendészeti Telepére (az elhíresült Illatos útra) bekerült kutyák riasztóan nagy száma motiválta: tevékenységük megkezdése előtt évente 6000 eb került a Telepre, s csupán 1000 hagyta el élve.

A bekerülő kutyák számát jelentősen növelte a polgári felelőtlenség: megunt, beteg kutyákat "adnak le", nem is tudva arról, hogy talán a halálba küldik őket. Mára sikerült tudatosítani: az Illatos út nem menhely. Hirdetik: a kutya az ember társa. Aki kutyát vesz magához, annak kötelessége élete végéig gondoskodnia róla. Az Egyesület mindent elkövet azért, hogy a Telepre bekerülő kutyák közül minél több családba jusson. 2004 óta készítik, tartják fenn a www.illatosut.hu honlapot, amelyen minden telepre került kutya látható. Természetesen nem csupán a szemléletformálás, a híradás az, amely tevékenységüket jellemzi: a kutyák fizikai mentését is nagy erőkkel végzik.

Wauudstock Jótékonysági Rockfesztivál - Alkonyattól pirkadatik az ebekért
2008. április 25., péntek 18.00-03.00 óra (kapunyitás 17.00 óra)
Budapest, Petőfi Csarnok (FIGYELEM! Helyszínváltozás!)
Beatrice, KGB, Kowalsky meg a Vega, Link, Somló Tamás és az Eleven, Sugarloaf, Supernem, Takács Tamás Dirty Blues Band, Zanzibar koncertek
Belépő: 3960 Ft. (Kedvezményes árú jegyek kaphatók: Ticketportal Központi Iroda (V. Egyetem tér 5.), Kristóf Jegyirodák (Europark, Árkád, West-End, Aréna Plaza)

Kapcsolódó weboldalak:

The Legendary Pink Dots: koncert Budapesten


Utoljára három évvel ezelőtt vetődtek el felénk a Legendás Rózsaszín Pöttyök, azaz a Legendary Pink Dots. A zenekar névválasztása önbeteljesítő jóslatnak bizonyult - igaz, sajátos értelemben, ugyanis a több mint negyedszázada működő, Londonban alakult formáció egész pályafutása során az ismeretlenség ködében működött. Kivéve persze rajongóik számára, akikből - talán nem véletlen - minden nagyobb városra jut pár száz... őket, és az elmúlt évtizedek pszichedelikus hangulatát idéző rockzenék kedvelőit várja a Neagtive Art a Marco Poloról After Musicra átkeresztelt Nyár utcai klubba, április 30-án.

A Legendary Pink Dots joggal nevezhető tehát a világ legismertebb ismeretlen zenekarának, hiszen ugyan sosem voltak részei a mainstream kultúrának, de mégis képesek évtizedek óta teltházas klubkoncertek ezreivel, és megszámlálhatatlan mennyiségű albummal a felszínen maradni. Az After Music Clubban is visszatérő vendégnek számítanak: több telházas fellépésük volt már itt.

A Legendary Pink Dots története egészen 1980 augusztusáig vezet vissza: ekkor jött létre a zenekar egy Kelet-londoni squat-ban. A korai, viharos években számtalan zenész megfordult az együttesben, stabil pontnak csak a máig meghatározó két alapító tag, Phil Knight (The Silverman) és Edward Ka-Spel tekinthető. Különleges zenéjük számos különböző műfaj elemiből áll össze: a nyolcvanas évek dallamos pop és rockzenéje ugyanúgy felsejlik benne, mint a '60-as évek borús pszichedéliája. Az így összeálló keverék valóságos érzelmi hullámvasútra viszi a hallgatót, ahol nyugtalanítóan ironikus és éterien szép kanyarokra is fel kell készülnünk.

A műfaji besorolásnál azonban minden bizonnyal többet mond el róluk  az a tény, hogy aki egyszer ellátogat a koncertjükre, az minden bizonnyal a következő alkalommal is eljön majd... ez lehet a zenekar titka, melynek receptjébe az olyan magával ragadó momentumok adhatnak betekintést, mint amikor Niels van Hoorn a koncert legmeghittebb pillanatában a zenével együtt erősődő fénnyel világít bele meglepett arcunkba... méghozzá a szaxofonjába beszerelt villanykörte segítségével.

A Negative Art tavaszi koncertkínálatában nem ez lesz az egyetlen különleges csemege. Május 10-én ugyanis egy drone metal együttes, a Boris látogat Budapestre. Ez a műfaj az underground undergroundjának tekinthető, többek között az Earth, az Isis és a Sunn O))) képviseli, és az a lényege, hogy egy akkord folyamatosan hallható, a gitár és a többi hangszer mellett - egyébként Bartók és Haydn is írt ilyen egy akkordon, például citerán alapuló műveket. Az amerikai Growing társaságában a Vörös Yukba látogató Boris igazán attól válik egzotikus csemegévé, hogy az együttes egyenesen Japánból érkezik... a két koncerte kedvezményes árú jegyek elővételben kaphatók, országszerte a Ticketportal partnerüzleteiben, valamint a www.ticketportal.hu oldalon, ahol otthoni jegynyomtatás is választható.

The Legendary Pink Dots
2008. április 30., szerda 20.00 óra
Budapest, After Music Club (ex-Marco Polo Club, VII., Nyár u. 6.)
Belépő: 2600 Ft.
a koncert után afterparty

2008. május 10., szombat 20.00 óra
Budapest, Vörös Yuk
Boris (JAP), Growing (USA) koncertek
Belépő: 2800 Ft.

Kapcsolódó weboldalak:

Hallgatnivaló, látnivaló:

2008. április 10.

Végre itt a Whitesnake: júliusban koncert Budapesten!


Szenzációs programmal bővül az idei nyár koncertkínálata: július 21-én Budapestre érkezik az utolsó igazi rocksztárok egyike, Dave Coverdale és 30 éves zenekara, a Whitesnake. A brit hardrock együttes bő tíz év elteltével ad ki áprilisban új lemezt. A Good To Be Bad album európai turnéjának budapesti állomását is minden bizonnyal hatalmas érdeklődés kíséri majd, már csak azért is, mert a zenekar előző magyarországi fellépése a mostoha időjárási körülmények miatt az utolsó pillanatban hiúsult meg.

Szívszorító látvánnyal zárult a Whitesnake 2006-os budapesti koncertje, méghozzá még azelőtt, hogy elkezdődhetett volna. A teljesen váratlanul, elementáris erővel lecsapó vihar darabokra szaggatta a koncert helyszínéül szolgáló Petőfi Csarnok Szabadtéri Színpadának tetőponyváját, és eláztatta a zenekar teljes felszerelését is... így akkor Coverdale-éknek nem volt más választása, mint a koncert lefújása. A budapesti fellépést szervező Concerto Music azóta dolgozik a pótláson, és erre most végre lehetőség adódott: 2008-as turnéja keretében újra hozzánk érkezik a Whitesnake!

A brit hardrock együttes és meghatározó frontembere, David Coverdale története a távoli múltba nyúlik vissza.. talán ennek is köszönhető, hogy a Kerrang! magazin egy szavazásán őt választották meg a világ utolsó igazi, nagybetűs Rocksztárának. Dave a Deep Purple énekeseként tűnt fel, majd a legenda első feloszlásakor kezdett önálló karrierbe, és néhány év alatt felépítette maga köré a Whitesnake zenekart, ami 1978-as megalakulása óta elsősorban saját zenei elképzeléseinek tökéletes kifejezőeszközeként működik - noha az is igaz, hogy Dave korántsem jött-ment zenészekkel dolgozott együtt: Steve Vai, John Lord és Ian Paice is megfordult a Whitesnake időről időre változó felállásában.

A rajongóknak majdnem 11 évet kellett várniuk az új stúdióalbumra, s e tizenegy év alatt rengeteg pletyka kapott szárnyra a zenekar jövőjéről. Coverdale-nek azonban végül megoldotta a problémákat: először is ismét sikerült egy friss, tettrekész zenészgárdát összetoborozni, és az újdonsült tagokkal egy diadalmas világturnét lebonyolítani. Az új zenésztársak, azon belül is a kiemelkedő gitártehetség, Doug Aldrich jelenléte teremtette meg az a légkört, amiben Dave ismét dalszerzésbe foghatott, méghozzá Doug aktív közreműködévésel. Mint Dave egy interjúban elmondta, a gitáros igazán lelkiismeretes és szerencsére a Whitesnake életérzést is sikerült magáévá tennie, úgyhogy remekül tudtak együttműködni az új nóták írása és a további munkálatok kapcsán is, s így 50-50 százalékban járultak hozzá a lemez megszületéséhez.. ilyesmi korábban nem fordult elő a Whitesnake története során.

A rajongók az együttes 30. születésnapja alkalmából nem is kaphattak volna szebb ajándékot, mint ez az új album, amely 11 tételt tartalmaz majd. A Good To Be Bad az együttes minden védjegyét felmutatja: friss, erőteljes, csodás dallamokkal teli hardrock lemezre készülhetünk, a zenekar eddigi egyik legjobb kiadványára. Dave szerint a Good To Be Bad ismét egy igazi, összetéveszthetetlen Whitesnake lemez, Coverdale igazi széruma az öregedés ellen!

Ugyan csak áprilisban jelenk meg, de a kiadó jóvoltából a rajongók minden nap meghallgathatnak egy dalt a korongról, egy erre a célra készült online lejátszón keresztül, ami ezen a címen érhető el: http://www.spv.de/whitesnake/widget/ És persze a születésnapi ünneplés nem lenne teljes személyes találkozás nélkül, így a már most is világszerte turnézó zenekar júniusban európai körútra indul, mely természetesen Budapestet is érinti: a július 21-én, a Petőfi Csarnok szabadtéri színpadán tartandó koncertre jegyek már kaphatók, méghozzá június elejéig kedvezményes áron, országszerte a Ticketportal partnerüzleteiben, valamint a www.ticketportal.hu oldalon. Természetesen a 2006-os koncertre vásárolt, és vissza nem váltott belépők is érvényesek lesznek.

2008. július 21., hétfő 18.00 óra
Budapest, Petőfi Csarnok Szabadtéri Színpad
Whitesnake koncert + vendég
Belépő: 8500 Ft, június 2-ától 9500 Ft.

Kapcsolódó weboldalak:

Hallgatnivaló, látnivaló:

2008. április 4.

Wigwam: Rage és Kamelot koncertek áprilisban


Varázslatos dallamok és kőkemény riffek várják áprilisban a Wigwamba látogatókat, hiszen 13-án a Rage, 20-án pedig a Kamelot ad koncertet a legismertebb fővárosi rockclubban. A német heavy metal gárda két éve, az amerikai dallamos prog-power együttes pedig tavaly koncertezett utoljára Budapesten, és az akkori sikeres bulik után nem is csoda, hogy visszatérnek.. jegyek még kaphatók!

A Rage természetesen a koncert óta eltelt két évben sem pihent: a 2006-os Speak Of The Dead után idén adták ki Carved in Stone című új stúdiólemezüket, és egy koncertDVD-re is volt idejük. Míg a Speak Of The Dead inkább a Lingua Mortis szimfónikus vonalát vitte tovább, az új anyag a banda hagyományos profiljába illeszkedik... vagyis egyszerűen piszkos és erőteljes metal - ahogy szeretjük.

A zenekar életműve rendkívül kiterjedt, mindazonáltal az alapító énekes/basszeros Peavy Wagner sosem bonyolította túl az életet, sem a banda munkásságát, mely néhány évet leszámítva mindig is power-trio formában működött.. egyszerűen arra figyelt oda, hogy állatian jó zenészekkel vegye körül magát. 1999 óta dolgozik együtt a kivételes tehetségnek számító Peter Smolski gitárossal, a dobos pedig hosszú évekig az impresszív karrierrel rendelkező Mike Terrana volt.

Peavy és Victor Smolski az új albumon ismét megmutatta, milyen remek dalokat képesek közösen írni, és a Terranát leváltó André Hilgers beintegrálása is jól sikerült: az új dobos tele van friss ötletekkel és a Rage tempós nótáit is gond nélkül adja elő... erről április 13-án győződhetünk meg személyesen. Előttük a kellemes hangú énekeslánnyal feldobott osztrák Edenbridge, valamint a beszédes nevű, modern heavy metal zenéjét progresszív elemekkel tűzdelő orosz Freakozaks fokozza a hangulatot.

Az egy héttel később, április 20-án szereplő Kamelot tavaly áprilisi koncertje afféle lemezelőzetes fellépés volt, hiszen a Ghost Opera csak júniusban jelent meg. Az akkori Wigwamos koncerten elkötelezett rajongók százai hatották meg az amerikai együttest áradó szeretetükkel, és úgy tűnik, nemcsak a budapesti fellépés sikerült ilyen jól, ugyanis időközben megjelent az album extrákkal kiegészített, újrakiadott változata, limitált duplalemezes formátumban. A Ghost Opera - The Second Coming a stúdiólemez mellett négy bónusz dalt, 10 élő felvételt és két videóklipet is tartalmaz.

A Kamelot bő egy évtizedes működése alatt stabil rajongótábort épített ki magának, és dallamos power metal zenéjével elsősorban Európában aratott sikert - annak ellenére, hogy a csapat eredetileg Floridában alakult. A zenekar egyszerű, ámde annál fogósabb szintetizátortémákat ötvöz Thomas Youngblood lendületes gitártémáival és Roy Khan karakteres, egyben bizsergető énekhangjával, s az így összeálló fülbemászóan dallamos zenét mély érzelem- és gondolatvilágot tükröző dalszövegekkel egészítik ki, melyek hol egy távoli, hősi múlt képeit vetítik elénk, hol a mindennapi létezés, az emberi sors kérdéseit elemzik,  személyes élményekből és irodalmi művekből egyaránt merítvén ihletet.

A Kamelot oldalán ezúttal a szintén dallamos power metal zenét játszó görög Firewind érkezik, és játszik a spanyol Forever Slave is, akik többek között Báthory Erzsébet életéről is készítettek már egy sötét fémoperát.

A Rage és a Kamelot koncertjére jegyek elővételben kaphatók, országszerte a Ticketportal partnerüzleteiben, valamint a www.ticketportal.hu oldalon, ahol otthoni jegynyomtatás is választható.

2008. április 13., vasárnap 19.00 óra
Budapest, Wigwam Rock Club
Rage, Edenbridge, Freakozaks koncertek
Belépő: 5500 Ft

2008. április 20., vasárnap 19.00 óra
Budapest, Wigwam Rock Club
Kamelot, Firewind, Forever Slave koncertek
Belépő: 6000 Ft.

Kapcsolódó weboldalak:

Hallgatnivaló, látnivaló: